Własny biznes w Szwecji – czy to się opłaca?
Wyjazd do Szwecji może być okazją do zdobycia dobrze płatnego stanowiska. Jednak praca w Szwecji to nie tylko praca w innej firmie. Obcokrajowcy przyjeżdżający do tego kraju mogą również założyć własny biznes. Czy warto? Jak go otworzyć? Sprawdź!
Czy Polak może otworzyć firmę w Szwecji?
Jak najbardziej, ponieważ wszyscy obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej mają możliwość prowadzenia swojej firmy w Szwecji oraz w innych krajach UE. Otwarcie własnego biznesu nie jest przy tym skomplikowane i czasochłonne, chociaż wymaga spełnienia określonych wymagań.
Przede wszystkim firma w Szwecji będzie wymagała wcześniejszego zalegalizowania pobytu na terenie tego kraju. Należy także uzyskać numer identyfikacyjny określany jako personnummer. Następnie można już przystąpić do formalności związanych z otwarciem własnej firmy w urzędzie, dostarczając do niego wymagane dokumenty.
Własna firma w Szwecji – kiedy warto?
Prowadzenie biznesu w Szwecji w wielu branżach jest opłacalne. Jest to bardzo często wybierana opcja przede wszystkim w przypadku osób posiadających w ręku konkretny fach, na przykład w branży budowlanej, wykończeniowej, instalacyjnej, informatycznej, medycznej, gdzie zarobki również są bardzo wysokie.
Chociaż podatki w Szwecji plasują się na dość wysokim poziomie, to jednak przedsiębiorcy prowadzący mniejsze firmy mogą liczyć na specjalne ulgi, co obniża nadmierne obciążenie fiskalne oraz pomaga w rozwoju firmy.
Jak prościej otworzyć i prowadzić biznes w Szwecji?
Ze względu na zainteresowanie otwieraniem firm w Szwecji przez Polaków powstały specjalne biura, które zajmują się pełną pomocą w zakładaniu działalności w tym kraju i kompleksową obsługą firm. Z ich wsparciem założenie biznesu jest jeszcze łatwiejsze. Ponadto mogą one pomóc w codziennych sprawach firmy, między innymi prowadzić Szwecja księgowość, rozliczać podatki, asystować w kontaktach z urzędami.
Pomoc sprawdzonego biura specjalizującego się w obszarze prowadzenia działalności w Szwecji to nie tylko większy komfort, lecz także mniejsze ryzyko związane z własnym biznesem za granicą.