Upadłość firmy jednoosobowej – jak ją ogłosić?

Bardzo często upadłości kojarzą się z dużymi spółkami. Jednak na gruncie polskiego prawa upadłość może ogłosić także firma jednoosobowa. Co warto wiedzieć o tej procedurze?

Kiedy możliwe jest ogłoszenie upadłości jednoosobowej firmy?

Bankructwo firmy jednoosobowej możliwe jest wtedy, gdy dochodzi do jej niewypłacalności. Oznacza to, że przedsiębiorca nie może wtedy regulować swoich zobowiązań ze względu na brak środków do działalności.

Przyjmuje się, że niewypłacalność to stan, gdy firma:
– ma trudności z regulowaniem zobowiązań co najmniej przez 3 miesiące
– ma co najmniej 2 wierzycieli

Postępowanie upadłościowe jednoosobowej firmy

Gdy pojawiają się problemy z niewypłacalnością, jak ogłosić upadłość firmy jednoosobowej? W pierwszej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek.

Wniosek o upadłość firmy musi być złożony w terminie do 30 dni od momentu, w którym doszło do niewypłacalności. Wniosek przekazuje się do sądu rejonowego na obszarze, na którym znajduje się siedziba firmy.

Jakie skutki niesie ze sobą upadłość firmy jednoosobowej?

Celem upadłości jest likwidacja firmy, a także jak najpełniejsze spłacenie zobowiązań. W przypadku jednoosobowej działalności oznacza to likwidację majątku dłużnika nie tylko z mienia firmy, lecz też mienia prywatnego.

W ramach postępowania dłużnik może również porozumieć się z wierzycielami i nadal prowadzić działalność.

Informacje o wszczęciu postępowania są też przekazywane do baz i dostępne publicznie. Jak sprawdzić upadłość firmy? W przypadku jednoosobowych działalności należy wyszukać informacje w CEIDG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *