Uciążliwe ósemki. Ile rośnie ząb mądrości i jakie wywołuje objawy?

Ostatnie zęby trzonowe, które nazywane są również zębami mądrości albo ósemkami, wielu osobom sprawiają duże trudności. Kiedy i jak długo rosną ósemki? Jakie wywołują objawy i jak można je złagodzić?

Zęby mądrości – jak długo rosną?

Zazwyczaj ósemki wyrastają u osób w przedziale wiekowym 16-25 lat, lecz może zdarzyć się, że ich wzrost przypada nawet po 40 roku życia.

Gdy rozpoczyna się wyrzynanie ósemek ile trwa cały proces? Jest on zindywidualizowany, stąd też u niektórych osób następuje on dość szybko, natomiast u innych znacznie wolniej. Możne nawet zdarzyć się, że zęby mądrości nie wyrastają całkowicie, ale częściowo.

Ile rośnie ząb mądrości? Zazwyczaj to parę lat, w których trakcie pojawiają się okresy wzrostu i pauzy. Średnio czas ten trwa 3 lata.

Objawy wyrzynania się zębów mądrości

Wyrzynaniu się ósemek mogą towarzyszyć nieprzyjemne dolegliwości. Ząb mądrości jak długo boli? Najczęściej ból pojawia się okresowo, w momencie wzrostu zęba, aby potem zaniknąć. Na ogół to parę dni.

Rosnące ósemki – objawy:
– Ból w tylnej części szczęki i żuchwy,
– Ból podniebienia,
– Swędzenie,
– Lekkie krwawienie,
– Opuchlizna,
– Tkliwość,
– Zaczerwienienie dziąsła,
– Uczucie rozpierania,
– Ból głowy,
– Gorączka, stan podgorączkowy,
– Powiększone węzły chłonne.

Do zaprezentowania położenia zębów mądrości stosowane są zdjęcia RTG (rentgenowskie). Sposób ten używany jest także w diagnostyce zębów zatrzymanych.

Jak zmniejszyć dolegliwości przy wyrzynaniu ósemek?

Aby zredukować ból przy wyrzynaniu ósemek, można stosować środki naturalne jak olejek goździkowy lub goździki, płukanki, zimne okłady. Dolegliwości łagodzą także środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

W przypadku poważnego bólu należy udać się do dentysty, który wykona zdjęcie RTG i zaproponuje leczenie. Gdy ząb rośnie nieprawidłowo, najczęściej przeprowadza się jego ekstrakcję – wyrwanie.

Źródło: https://dentystagliwice.pl/2021/07/10/klopotliwe-zeby-madrosci-gdzie-kiedy-i-jak-dlugo-rosna-osemki/

2 thoughts on “Uciążliwe ósemki. Ile rośnie ząb mądrości i jakie wywołuje objawy?

  1. Ten wpis był bardzo pouczający. Odpowiedział na niektóre z moich pytań i dał mi pomysły, jak radzić sobie z zębami. Podoba mi się sposób, w jaki opisałaś objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *