Sprawdź, czy możesz skorzystać z rządowych wakacji kredytowych!

Wysokie koszty kredytów hipotecznych wynikające z podwyższanych stóp procentowych sprawiły, że wielu kredytobiorców zaczęło mieć problemy ze spłatą rat. W tym celu rząd uchwalił ustawę pozwalającą na uzyskanie wakacji kredytowych i odroczenie spłaty nawet do 8 rat kredytu w 2022 oraz 2023 roku. Zobacz, kto może z nich skorzystać! Artykuł został napisany we współpracy z pieniadzedlafirm.pl/.

Ustawowe, rządowe wakacje kredytowe – co to jest?

Rządowe, ustawowe wakacje kredytowe są procedurą, która ma na celu zawieszenie spłaty rat kredytów hipotecznych, by pomóc kredytobiorcom zmagającym się z ich rosnącymi kosztami.

Wakacje kredytowe obowiązują od 29 lipca 2022 roku i można skorzystać z nich w tym oraz 2023 roku.

W ramach wakacji kredytowych kredytobiorcy mają prawo do łącznego zawieszenia 8 rat swojego kredytu, czyli niepłacenia rat przez 8 miesięcy:
– Po 2 raty w trzecim i czwartym kwartale w 2022 roku,
– Po 1 racie we wszystkich z czterech kwartałów w 2023 roku.

Czy można przedłużyć wakacje kredytowe? Przepisy na razie odnoszą się tylko do 2022 oraz 2023 roku, dlatego nie można przedłużyć ich na dalsze lata.

Zawieszenie spłaty rat jest nieoprocentowane i powoduje przedłużenie okresu kredytu bez dodatkowych opłat.

Ustawowe wakacje kredytowe czy warto je wykorzystać? Nawet jeżeli nie mamy problemów ze spłatą kredytu, skorzystanie z uchwalonej przez rząd procedury może być bardzo dobrym wyborem.

Pieniądze zaoszczędzone na spłacie rat można wtedy nadpłacić w banku. W zależności od wysokości raty może być to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych nadpłaty, co pozwala na zredukowanie kosztów kredytu.

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z rządowych wakacji kredytowych?

Przepisy wskazują, że do skorzystania z wakacji kredytowych konieczne jest spełnienie konkretnych wymogów. Wakacje kredytowe dla kogo 2022 i 2023?

Rządowe wakacje kredytowe – warunki:
Kredyt musi być hipoteczny – zaciągnięty na zakup mieszkania, budowę domu, czyli nie może być to kredyt gotówkowy, samochodowy.
Kredyt musi być zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe – nie można otrzymać ich na kredyt na mieszkanie kupione w celu inwestycyjnym.
Wakacje kredytowe dotyczą tylko jednego kredytu – nie można otrzymać ich na większą liczbę kredytów, czyli odroczenie spłaty możliwe jest tylko dla jednej umowy.
Kredyt musi być złotowy – nie można uzyskać ich na kredyty walutowe.
Umowa kredytowa musi być zawarta do 1 lipca 2022 roku.
– Zakończenie umowy kredytowej musi przypadać co najmniej 6 miesięcy od 1 lipca 2022 roku.

Rządowe wakacje kredytowe – jak złożyć wniosek w banku?

Aby uzyskać rządowe wakacje kredytowe, trzeba złożyć wniosek w banku. Banki przyjmują wnioski elektronicznie, wysłane listami oraz przekazane w swoich placówkach stacjonarnych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących rządowych wakacji kredytowych warto skontaktować się z bankiem, którego pracownicy będą mogli udzielić niezbędnych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *