Skrzynki pocztowe, jaką wybrać?

W obecnych czasach większość korespondencji ma w zasadzie charakter elektroniczny, jednak ważne listy polecone, paczki, czy nawet pocztówki z wakacji są wysyłane pocztą tradycyjną, które listonosz dostarcza nam do domu. Także skrzynki pocztowe na listy są nadal niezbędnym elementem, w który powinien być wyposażony każdy dom jednorodzinnych, jak również klatka schodowa bloku mieszkalnego. Z kolei obowiązek posiadania skrzynki pocztowej reguluje ustawa z dnia 23 listopada 2012 roku, Prawo pocztowe, znowelizowana w dniu 1. stycznia 2013 roku. Ustawa dokładnie określa, iż obowiązek posiadania, a także umieszczenia oddawczej skrzynki na listy. Obowiązek ten dotyczy zarówno właścicieli, jak również współwłaścicieli danej nieruchomości, gdzie postawiony jest budynek mieszkalny.

Skrzynki na listy są więc niezbędne i konieczne w każdym budynku, jednak warto przy zakupie zwrócić uwagę na ich montaż zwłaszcza w przypadku budownictwa wielorodzinnego, czy bloków mieszkalnych, przeznaczonych dla większej liczby lokatorów. Właściciele tego typu budynków mają co prawda szeroki wybór asortymentu i mogą wybierać wśród wielu różnorodnych modeli, jednak skrzynka musi być odpowiednio dostosowana do lokatorów. W zabudowach wielorodzinnych skrzynki muszą dawać możliwość segregacji oraz przechowywania korespondencji w budynkach, gdzie miesza więcej osób. W tym przypadku, każdy moduł na listy winien być wyposażony w kluczyk, oczywiście unikalny, aby zapobiec niepożądanym osobom dostępu do korespondencji.
Skrzynki pocztowe wielorodzinne, występują w różnych możliwościach montażowych, czyli do montażu wewnątrz budynku, czy też w holu albo na klatce schodowej, jak również z możliwością montażu na zewnątrz budynku. W zależności od miejsca montażu skrzynki, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. W montażu na zewnątrz budynku, popularne są  skrzynki lokatorskie ze stali nierdzewnej, które nie dość, że są estetyczne, to w dodatku odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.
Skrzynki pocztowe lokatorskie mogą poza tym być zintegrowane z domofonem, co daje dużą wygodę. Właściciele budynków z większą liczbą lokatorów i rodzin mają także do wyboru model wiszący, który jest przeznaczony do zamontowania na ścianie, jak również modele wolnostojące. Warto także zwrócić uwagę na rozmiar skrzynek, który powinien być dopasowany do potrzeb lokatorów, dlatego też najczęściej są wybierane skrzynki na listy euro, tzw. euroskrzynki, które umożliwiają przechowywanie nie tylko zwykłych małych listów, ale też dużych. Euroskrzynki pomieszczą z powodzeniem korespondencję w formacje C4, czyli 23 x 32 cm, a z kolei ich wszystkie parametry konstrukcyjne są zgodne z rozporządzeniami unijnymi, a także polskim prawem pocztowym.

Wszystkie elementy wchodzą na estetykę całego budynku, dlatego przy wyborze skrzynek na listy, warto wybrać odpowiedni kolor, wzór, a także zwrócić uwagę na ich funkcjonalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *