Poznaj strop Teriva!
Strop gęstoprężne są stosowane w przypadku budowy domów jednorodzinnych oraz innych budynków o podobnych zastosowaniu. Jednym z najpopularniejszych wśród nich jest jednak strop Teriva, który jest lubiany za swoją prostotę, łatwy i szybki montaż, a także szereg udogodnień oraz stosunkowo niską cenę. Co więc warto o nim wiedzieć?
Budowa stropu Teriva
Strop Teriva składa się z pustaków, zaś wśród nich wymienia się trzy rodzaje: keramzytobetonowe, betonowe oraz żuzlobetonowe, a także, choć rzadziej, bloczki pełne. Należy wspomnieć, że wspomniane pustaki posiadają od dwóch do nawet dziesięciu (zależnie od ich rodzaju) otworów, a także zaślepki służące do zatkania dziur zlokalizowanych przy częściach żelbetowych. W zależności od rodzaju pustaków, ich wysokość szacuje się na od 21 do 30 centymetrów, szerokość od 37 do 52 centymetrów, z kolei długość na 24 centymetry. Istnieją także trzy typy stropów Teriva, to jest Teriva 4,0/1, 4,0/2 i 4,0/3. Często także mówi się o stropie Teriva, wykonanym z bloczków styropianowych.
Ile kosztuje strop Teriva?
Wbrew pozorom, nie można w jednoznaczny sposób określić, ile kosztować będzie wykonanie tego stropu. Finalna cena jest uzależniona od ilości materiałów, stopnia trudności przygotowania placu budowy i ścian pod strop, a także czas, w jakim przebiegają prace. Należy także zwrócić detale konstrukcyjne. Najczęściej więc szacuje się, że cena wyniesie od 90 do nawet 190 złotych na metr kwadratowy, wliczając w to oczywiście beton, zbrojenie i robociznę.