Podatek cukrowy – co to jest i ile wynosi?

Podatek cukrowy jest nową daniną, która została wprowadzona na początku 2021 roku. Czym dokładnie jest podatek cukrowy? Na co został nałożony? Jaką ma on wysokość?

Czym jest podatek cukrowy?

Podatek cukrowy, który określany jest także mianem podatku od cukru albo opłaty cukrowej, zaliczany jest do kategorii podatków akcyzowych.

Opłata ta nakładana jest na słodzone napoje i ma na celu zmniejszenie ich konsumpcji. Duże spożycie napojów słodzonych jest czynnikiem rozwoju cukrzycy oraz nadwagi i otyłości u dzieci oraz u dorosłych. Sprzyja także schorzeniom układu krążenia i stawów.

Aktualnie podatek ten jest pobierany także w Polsce. Polski podatek cukrowy od kiedy obowiązuje? Wszedł on w życie 1 stycznia 2021 roku.

Jeśli potrzebujesz zasięgnąć wsparcia biura rachunkowego wejdź na stronę mazurksiegowosc.pl.

Podatek cukrowy – co obejmuje?

Opłata cukrowa jest pobierana za słodzone napoje. Nakładany na te napoje podatek cukrowy co obejmie w szczególności?

Przede wszystkim podatek cukrowy spowodował wzrost cen popularnych napojów gazowanych i niegazowanych słodzonych cukrami, substancjami słodzącymi, a także zawierających taurynę, kofeinę.

Jaka jest wysokość podatku cukrowego?

Wysokość podatku cukrowego jest zależna od rodzaju napoju oraz od ilości cukru. Ile wynosi podatek cukrowy?

Pobierana jest opłata stała w wysokości 0,50 zł oraz opłata zmienna w wysokości 0,05 zł za każdy 1 g cukrów powyżej 5 g na 100 ml.

Za napoje z dodatkiem tauryny lub kofeiny pobierana jest opłata na poziomie 0,10 zł na l napoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *