Niepełnosprawność nie jest ograniczeniem

Jakie osoby określamy mianem niepełnosprawnych?

Osoba niepełnosprawna to taka, która nie jest zdolna samodzielnie zapewnić sobie możliwości normalnego życia we względu na wrodzone lub nabyte upośledzenie sprawności fizycznej lub psychicznej. Niepełnosprawność najogólniej dzielimy na fizyczną i umysłową. Osobom niepełnosprawnym intelektualnie tak naprawdę nie można pomóc. Zajęcia, terapie nie są w stanie zrobić z nich trzeźwo myślących ludzi. Niemniej takie osoby zasługują na nasz szacunek jak każdy inny. Nieco inna sytuacja wiąże się z osobami niepełnosprawnymi fizycznie. Są to głównie osoby, które nie posiadają kończy lub kilu kończyn, ale nie są w żaden sposób zacofane w rozwoju intelektualnym.

Protezy

Osobom niepełnosprawnym fizycznie można pomóc, choć w części przywrócić im dawną sprawność za sprawą na przykład protezy rąk. Takie osoby straciły swoje narządy lub części ciała w wyniku chorób, nieszczęśliwych wypadków jak na przykład ucięcie palca przez jakąś maszynę. Mimo, że takie osoby do końca życia nie będą miały własnych rąk czy nóg w żaden sposób obecnie nie dyskwalifikuje ich w dążeniu do marzeń, spełnianiu się w pracy zawodowej czy założeniu rodziny. Proteza nogi czy innych kończyn powstała właśnie po to, by takim ludziom ułatwić życie. Dać im namiastkę normalności i samodzielności. Osoby niepełnosprawne dzięki takim protezą mogą być zawodowymi sportowcami a nawet olimpijczykami. W dzisiejszym świecie nic nie stoi na przeszkodzie takim osobom. Mają one tyle samo możliwości co ludzie z wszystkimi częściami ciała. Wszystko dzieje się w głowie. To od nas zależy czy spełnimy swoje marzenia nawet mimo takich przeszkód jak niepełnosprawność.

Co zrobić z popsutą protezą?

Naprawa protez jest możliwa w niemal każdym mieście. Wystarczy poszukać kontaktu w internecie lub poprosić o poradę swojego ortopedę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *