Migrena brzuszna – co to za dolegliwość?

 

Migrena brzuszna jest rodzajem dolegliwości, która najczęściej występuje u dzieci i u młodzieży. Czym charakteryzuje się ta choroba? Sprawdź przyczyny i objawy!

Czym jest migrena brzuszna?

Migreny mogą mieć zróżnicowany charakter. Jedną z odmian tej dolegliwości jest migrena brzuszna, która najczęściej dotyka dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 15 lat. Co to jest migrena brzuszna?

Dolegliwość ta jest zaburzeniem pracy układu pokarmowego, który charakteryzuje się występowaniem silnego, nagłego bólu brzucha. Występuje on w okolicy pępka. Dodatkowo pojawiają się wtedy inne objawy.

Migrena brzuszna – przyczyny dolegliwości

Lekarze nie są pewni, co powoduje migrenę brzuszną. Najczęściej powtarzaną teorią jest zaburzenie pracy układu nerwowego związane z nieprawidłowym przesyłaniem impulsów nerwowych lub zaburzenia krążenia krwi w mózgu.

W badaniach zaobserwowano, że migrena brzuszna u dzieci może mieć też podłoże genetyczne. Występuje ona częściej w tych rodzinach, w których pojawiają się migrenowe bóle głowy.

Objawy migreny brzusznej

Gdy pojawia się migrena brzuszna u dzieci objawy są dość charakterystyczne, jednak mogą być one mylone z innymi chorobami.

W migrenie brzusznej u dzieci i młodzieży ból pojawia się nagle i jest silny. Występuje on zwykle w okresie nocnym i zlokalizowany jest w okolicy pępka. Trwa na ogół kilka godzin, a potem samoistnie zanika.

Migrenie brzusznej towarzyszą objawy jak:
– jednostronny ból głowy
– wymioty
– nudności
– nadwrażliwość na światło
– zaburzenia widzenia
– blada skóra
– brak apetytu

Jednocześnie w migrenowych bólach głowy nie stwierdza się innych dolegliwości, które mogłyby wskazywać między innymi na zapalenia układu pokarmowego czy wady anatomiczne.

Leczenie bólów polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich leków przeciwbólowych. Należy też unikać stresu, długich podróży, okresów głodu, jedzenia czekolady, kakao, cytrusów, pomidorów, serów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *