Łazienka dostosowana do potrzeb

Dobrze zaaranżowana łazienka musi być nie tylko piękna, ale też dopasowana do potrzeb użytkowników -dziś przestawimy kilka porad przy współpracy z https://tanialazienka.com.  Przede wszystkim musi, więc być ergonomiczna i umożliwiać szybkie i komfortowe korzystanie ze wszystkich sprzętów. Jak wybrać idealne wyposażenie łazienki? Czy wysokość na jakiej montujemy sedes i umywalkę ma znaczenie?

Umywalka

Jeżeli zastanawiasz się na jakiej wysokości powinna znaleźć się umywalka nablatowa, to dobrze trafiłeś. Przyjmuje się, że górny rant umywalki powinien znajdować się na wysokości 85 – 90 cm. Sam blat, musi być odpowiednio niżej. Wysokość ta, jest jednak uzależniona od wzrostu osób, które korzystają z umywalki. Jeżeli są one wyjątkowo wysokie – to urządzenie należy podnieść, jeżeli są to osoby starsze, dzieci lub po prostu osoby niskie – to można zamontować umywalkę niżej. Nie ma sztywnych reguł, które wyznaczają tę wysokość. Najważniejszy jest komfort użytkowników, którzy nie powinni zbytnio się pochylać lub stawać na palcach, aby umyć ręce. Dla dzieci, zalecana wysokość to 60 cm. Z czego, co dwa lata można podnosić ją o 5 cm w górę.

Wanna

Wanna powinna również być dobierana do wzrostu użytkowników. Jeżeli będzie ona zbyt wysoka, to dostanie się do jej wnętrza może być problematyczne. Niektóre wanny są wyposażone w specjalne półeczko-stopnie, które ułatwiają wejście do niej. Czasami są też specjalne rączki. Żadne z tych rozwiązań nie będzie się jednak nadawało dla osób starszych. Dla nich, lepiej szukać niższego wyposażenia łazienki, z którego korzystanie będzie łatwiejsze i bardziej bezpieczne. Być może lepszym rozwiązaniem będzie prysznic bez brodzika, ale z siedziskiem lub kabina typu walk-in. Każda z tych opcji nie wymaga żadnych specjalnych akrobacji, więc nadaje się dla osób starszych oraz dzieci.

Sedes

We wielu instrukcjach montażowych pojawia się informacja, że miska klozetowa powinna być zamontowana tak, by górna jej krawędź znalazła się na wysokości 40 cm od podłogi. W praktyce, jest to uzależnione od wzrostu i przyzwyczajeń użytkowników. Starszym osobom jest łatwiej wstać z wysoko zawieszonych sanitariatów. Dla dzieci, lepsze są te nisko. Na rynku pojawiły się już innowacyjne rozwiązania, które mają pomóc w przypadku, gdy każdy z domowników potrzebuje wyposażenia łazienki na innej wysokości. Są to specjalne stelaże montażowe. Po naciśnięciu przycisku, stelaż podnosi umywalkę lub sedes do pożądanej wysokości. Aby je opuścić, wystarczy popchnąć je w dół. Stelaże takie można dopasować do większości popularnych modeli sedesów oraz umywalek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *