Jak wybrać idealną pompę ciepła?

Pompa ciepła już na dobre zagościła w nowoczesnym budownictwie. Wykorzystuje się ją nie tylko do podgrzania wody, ale również do ogrzewania i chłodzenia domów. Urządzenie można zastosować na każdej posesji, jednak w domach o niskim zapotrzebowaniu na energię sprawdza się idealnie i zaskakuje wydajnością.

Dlaczego pompa ciepła?

Domy energooszczędne są idealnie przystosowane do najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania. Ochrona środowiska to jedno, a oszczędności to już druga sprawa. Niewielkie zapotrzebowanie na ciepło w domach energooszczędnych to idealne środowisko dla pompy ciepła. Co prawda samo urządzenie nie wytwarza ciepła, jednak umożliwia pobranie go z otoczenia. Mechanizm działania oparty jest na podobnej zasadzie co klimatyzatory i lodówki. Proces odwrotny jest jak najbardziej możliwy i wykorzystywany do ogrzania domu.

Jaka pompa ciepła?

Zanim zapadnie decyzja o zakupie pompy, warto przeanalizować zapotrzebowanie domowników. Warto również odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, by wybrać pompę idealną dla danego domu.

1. Zastosowanie – jeśli pompa ma nie tylko ogrzewać, ale i chłodzić należy wybrać odrębną grupę urządzeń.

2. Źródło dolne – powietrze dostępne jest dla każdej posesji, odwierty poziome wymagają sporego obszaru, z kolei pionowe to spory wydatek.

3. Moc – należy dostosować moc urządzenia do rodzaju źródła dolnego.

4. COP – działanie pompy przy niskim COP jest mało efektywne i nieekonomiczne.

5. Źródło górne – podłogówka, grzejniki, głównie ogrzewanie niskotemperaturowe.

6. Inwerter – przydaje się ze względów ekonomicznych.

7. Cena zestawu – często po zakupie okazuje się, że konieczne jest dokupienie dodatkowych części, dlatego wzrastają koszty inwestycji.

Pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie dla domu. Ważne jest również źródło zasilania i przeliczenie ewentualnych kosztów. Warto zastanowić się ponadto nad rozbudową inwestycji i połączyć pompę z panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu zyskujemy ciepły dom i darmową energię ze słońca.

Artykuł powstał we współpracy z http://grupaeneco.pl/powietrzne-pompy-ciepla/ // grupaeneco.pl – Powietrzne pompy ciepła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *