Faktoring dla małych firm – co zyskujesz?

Często można spotkać się z przekonaniem, że faktoring jest usługą skierowaną tylko dla dużych firm. Jednak mogą korzystać z niego także firmy zaliczane do sektora MŚP. Co można zyskać na współpracy z firmą faktoringową?

Czym jest faktoring?

Faktoringiem określa się umowę, która pozwala na przeniesienie praw do wierzytelności z tytułu wystawionych faktur z przedsiębiorcę na firmę faktoringową. Wtedy firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy pieniądze za wystawioną fakturę nawet w ciągu 24 godzin, a potem oczekuje na zapłatę od klienta lub kontrahenta.

Zatem faktoring pozwala firmom na szybsze uzyskanie pieniędzy za fakturę, co pozwala jednocześnie na zredukowanie ryzyka związanego z pojawieniem się zatorów płatniczych i utratą płynności finansowej, która może spowodować upadłość.

Rodzaje faktoringu: pełny i niepełny

Firmy faktoringowe oferują swoim klientom dwa rodzaje faktoringu:
– Faktoring niepełny, czyli z regresem – jest to usługa przeznaczona dla firm, które współpracują ze znanymi sobie i zaufanymi kontrahentami, ponieważ nie chroni ona przedsiębiorcy przed ryzykiem ich niewypłacalności.
– Faktoring pełny, czyli bez regresu – w tym przypadku firma faktoringowa zapewnia dodatkową ochronę przed niewypłacalnością odbiorcy faktury. To propozycja przeznaczona dla firm, które często współpracują z nowymi kontrahentami.

Warto też wskazać, że obecnie dostępny jest faktoring online. Wtedy przedsiębiorca może przekazywać dokumenty do firmy faktoringowej za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej, co jest dużym ułatwieniem i dodatkową oszczędnością czasu.

Faktoring – dlaczego warto z niego skorzystać?

Dla małych firm, które w swojej działalności bazują głównie na środkach własnych, faktoring jest usługą pozwalającą na zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności działania.

Małe firmy mogą wtedy otrzymać wypłatę pieniędzy za wystawione przez siebie faktury nawet w ciągu 24 godzin, czyli mogą one zachować swoją płynność i rozwijać się efektywniej, bez obaw o to, że faktura zostanie opłacona ostatniego dnia lub w ogóle.

Ponadto faktoring rozwiązuje także problem, co zrobić gdy kontrahent nie płaci za fakturę, ponieważ w przypadku faktoringu pełnego przedsiębiorca nie musi wtedy ponosić skutków niewypłacalności kontrahenta.

Faktoring daje zatem szereg korzyści dla firm w sektorze MŚP, dlatego warto korzystać z niego po to, by prowadzić działalność łatwiej i wygodniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *