Ekogroszek – ogrzewanie w zgodzie z naturą
Wybór materiału opałowego to kwestia, nad którą warto zastanowić się przed sezonem grzewczym. Coraz więcej osób stawia w tej kwestii na ekologiczne rozwiązania i stawia na ekogroszek. Czy rzeczywiście opłaca się stosować ten rodzaj paliwa? Jak wybrać dobry ekogroszek?
W dzisiejszych czasach wykazujemy coraz większą świadomość ekologiczną. W codziennym życiu chętnie sięgamy po rozwiązania, które sprzyjają naszej planecie. To samo dotyczy także jakże ważnej kwestii, jaką jest wybór materiału opałowego. Temat ten wzbudza sporo kontrowersji, gdyż jak wiadomo, wiele surowców w procesie spalania emituje do powietrza bardzo szkodliwe substancje, co bynajmniej nie sprzyja środowisku. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest znany już wszystkim z pewnością ekogroszek. To materiał opałowy o niskiej zawartości siarki, wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego. Dlaczego uważa się go za ekologiczny? Jaki ekogroszek warto wybrać?
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek to paliwo stałe, które bez wątpienia cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Wybieramy go bowiem znacznie częściej niż jeszcze kilka lat temu. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż ekogroszek ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim jest on niebywale wydajny. Mimo że do jego produkcji wykorzystuje się klasyczny węgiel kamienny, to ekogroszek ma zupełnie inne właściwości. Jest tak, ponieważ w procesie przetwarzania jest on kruszony, przesiewany, a także bardzo dokładnie płukany. W ten właśnie sposób, z materiału usuwane są wszelki substancje szkodliwe, miał, oraz części niepalne. Co więcej, po takiej obróbce zredukowana zostaje w nim również ilość siarki. Warto podkreślić też, że ekogroszek pozostawia po sobie znacznie mniejszą ilość popiołu niż zwykły węgiel.
Ekogroszek uważany jest obecnie za jeden z najbardziej ekologicznych rodzajów paliwa. Dlaczego tak jest? To dość proste do wyjaśnienia. Dzięki bardzo dokładnej obróbce tego materiału, podczas jego spalania emisja spalin jest znacznie niższa, niż w przypadku innych paliw. Tym samym jest on dla nich doskonałą alternatywą, szczególnie obecnie, kiedy to tak dużo mówi się o szkodliwości emisji dwutlenku węgla.
Jakie piece działają na ekogroszek?
Ekogroszek to materiał opałowy, do którego spalania stosuje się specjalne piece. Kotły takie charakteryzują się bardzo łatwą i intuicyjną obsługą. Jednym z kluczowych tajników ich działania, jest fakt, że stosuje się w nich automatyczne podajniki tłokowe lub ślimakowe. Działają one w sposób zautomatyzowany. Oznacza to więc, że obsługa pieca nie wymaga ciągłej konieczności doglądania kotła. Jest to ogromny atut, gdyż bez problemu można zupełnie zapomnieć o piecu nawet na kilka dni. Właściwie jedyną rzeczą, o jaką należy zadać, jest uzupełnianie podajnika w paliwo. Samo spalanie odbywa się bez niczyjej ingerencji. Krótko mówiąc, kotły na ekogroszek są właściwie bezobsługowe, wysoce zaawansowane, a dodatkowo wyróżniają się dużą sprawnością.
Jakie parametry powinien mieć ekogroszek, żeby być dobrej jakości?
Jedną z kluczowych rzeczy, o jakich powinno się pamiętać, decydując się na ogrzewanie ekogroszkiem, jest wybór paliwa odpowiedniej jakości. Producenci zapewniają nam bowiem ogromny wybór wśród ekogroszku o bardzo zróżnicowanych parametrach. Nie każdy jednak zapewni nam identyczną skuteczność użytkowania. Warto więc wiedzieć, na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę. Jedynie sprawdzony ekogroszek wysokiej klasy sprawi, że ogrzewanie będzie skuteczne, bezpieczne dla środowiska i wydajne. A to przecież na tym nam najbardziej zależy.
Jednym z najważniejszych parametrów w przypadku ekogroszku jest jego kaloryczność, czyli inaczej mówiąc wartość opałowa. Powinna wynosić ona przynajmniej 24 000 kJ/kg. Koniecznie zwróćmy też uwagę na granulację. W sklepach znajdziemy ekogroszek o ziarnach od 5 mm do 25 mm. Im wartość ta jest wyższa, tym kaloryczność paliwa większa.
Ekogroszek nie może być zbyt wilgotny. Parametr ten jest bardzo istotną kwestią, gdyż decyduje on między innymi o wydajności paliwa. Co więcej, wilgotny ekogroszek podczas spalania wydziela dużą ilość szkodliwych substancji. Z tego też powodu najlepiej wybierać taki, którego wilgotność nie przekracza 10%. Warto mieć na uwadze również zawartość popiołu oraz siarki. W tym przypadku zasada jest prosta. I mniej, tym lepiej dla naszego portfela i środowiska.
Na co zwrócić jeszcze uwagę przed zakupem ekogroszku?
Jeśli chcemy mieć pewność, że zakupiony przez nas ekogroszek zapewni nam odpowiednią wydajność i komfort stosowania, musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim, paliwo powinno być dobrze dopasowane do pieca, w którym zostanie zastosowane. Zbyt duże lub za małe ziarna ekogroszku mogą uszkodzić kocioł, dlatego też zawsze upewnijmy się, jakie są zalecenia producenta. Koniecznie też zastanówmy się, gdzie będziemy przechowywać ekogroszek. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, to najwygodniej będzie nam wybrać ten pakowany w specjalne worki.