Dom na małą działkę. Jakie projekty domów wybrać?

Dom jednorodzinny można wybudować również na małej działce. Kluczowy jest wybór odpowiedniego projektu domu, który będzie zarówno spełniał oczekiwania inwestora, jak również wymogi przepisów prawa.

Budowa domu na małej działce – minimalne wymiary

Przepisy wskazują, że budynek musi być usytuowany w odpowiedniej odległości od granic działki.

Dom powinien być położony w odległości minimum 3 m od granicy działki w przypadku ścian bez otworów okiennych i 4 m dla ścian z otworami drzwiowymi albo okiennymi. Określone elementy budynku, w tym balkony, tarasy, gzymsy domu mogą być umieszczone w odległości minimum 1,5 metra od granicy z sąsiadującą działką.

Wobec tego odpowiedni projekt domu powinien być dopasowany do wymiarów i kształtu działki i uwzględniać powyższe wymagania dotyczące odległości od granicy okolicznych działek.

Projekt domu na małą działkę – parterowy i piętrowy

Na małe działki pasują różne projekty domów. Warto zatem zapoznać się z wieloma propozycjami architektów. Teraz przykładowe projekty domy piętrowe można sprawdzić także online w serwisach specjalizujących się w sprzedaży gotowych projektów domów.

Na niewielką, także wąską działkę można wybrać projekty domów parterowych oraz piętrowych. W przypadku, gdy budynek nie musi posiadać większego metrażu, dom parterowy może okazać się najlepszym wyborem. Będzie szybszy i tańszy w budowie. Jeśli jednak ważna jest większa przestrzeń, lepsze mogą być projekty domów jednorodzinnych z użytkowym poddaszem lub domów piętrowych o odpowiednim metrażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *