Co trzeba wiedzieć o założeniu własnej działalności gospodarczej w Norwegii?

Założenie własnej działalności gospodarczej w Norwegii jest o wiele mniej skomplikowane, niż w Polsce. Norwegia jest znana jako kraj bardzo przyjazny przedsiębiorcom, dlatego wszelkie procedury są tutaj uproszczone do minimum. Większość formalności można załatwić drogą elektroniczną, a samą firmę w Norwegii można założyć w mniej niż tydzień. Co powinni wiedzieć potencjalni przedsiębiorcy?

Podatki w Norwegii

Osoby, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, muszą mieć świadomość, że wysokość podatku dochodowego w Norwegii to 22%. Trzeba wiedzieć, że na początku roku kalendarzowego właściciel firmy musi podać w urzędzie skarbowym przewidywaną kwotę dochodu. Na jej podstawie urząd oblicza zaliczkę na podatek dochodowy którą przedsiębiorca musi zapłacić w czterech ratach. Firma musi zostać przeniesiona do rejestru VAT, w sytuacji kiedy jej dochód w ciągu roku przekroczy 50000 koron norweskich.

Firma w Norwegii – Czy trudno ją prowadzić?

Początkujący przedsiębiorcy mogą czuć się przytłoczeni sprawami, jakie trzeba ogarnąć. Księgowość, zatrudnienie pracowników, obliczanie ryzyka, przekalkulowanie własnych możliwości finansowych czy opłacenie podatków – to wszystko może wydawać się ponad siły osoby, która dopiero założyła firmę. Na szczęście początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnego rodzaju szkoleń, które podpowiedzą im, w jaki sposób najlepiej prowadzić własną działalność. Dzięki temu zwiększają oni znacznie szanse na powodzenie swojej firmy oraz zyskują świadomość, jak mądrze nią zarządzać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *