Co trzeba wiedzieć o założeniu własnej działalności gospodarczej w Norwegii?

Założenie własnej działalności gospodarczej w Norwegii jest o wiele mniej skomplikowane, niż w Polsce. Norwegia jest znana jako kraj bardzo przyjazny przedsiębiorcom, dlatego wszelkie procedury są tutaj uproszczone do minimum. Większość formalności można załatwić drogą elektroniczną, a samą firmę w Norwegii można założyć w mniej niż tydzień. Co powinni wiedzieć potencjalni przedsiębiorcy?

Podatki w Norwegii

Osoby, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, muszą mieć świadomość, że wysokość podatku dochodowego w Norwegii to 22%. Trzeba wiedzieć, że na początku roku kalendarzowego właściciel firmy musi podać w urzędzie skarbowym przewidywaną kwotę dochodu. Na jej podstawie urząd oblicza zaliczkę na podatek dochodowy którą przedsiębiorca musi zapłacić w czterech ratach. Firma musi zostać przeniesiona do rejestru VAT, w sytuacji kiedy jej dochód w ciągu roku przekroczy 50000 koron norweskich.

Firma w Norwegii – Czy trudno ją prowadzić?

Początkujący przedsiębiorcy mogą czuć się przytłoczeni sprawami, jakie trzeba ogarnąć. Księgowość, zatrudnienie pracowników, obliczanie ryzyka, przekalkulowanie własnych możliwości finansowych czy opłacenie podatków – to wszystko może wydawać się ponad siły osoby, która dopiero założyła firmę. Na szczęście początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnego rodzaju szkoleń, które podpowiedzą im, w jaki sposób najlepiej prowadzić własną działalność. Dzięki temu zwiększają oni znacznie szanse na powodzenie swojej firmy oraz zyskują świadomość, jak mądrze nią zarządzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *