Biurko do pracy na stojąco – czy to jest dla każdego?
Zmian w stylu życia podejmuje się wielu ludzi. Chcąc schudnąć – idziemy na siłownię i włączamy dietę; chcąc mieć piękny uśmiech – zakładamy aparat ortodontyczny; chcąc mieć nowy samochód – sprzedajemy stary lub oszczędzamy pieniądze. Wspólnym mianownikiem wszystkich marzeń i planów jest determinacja i samozaparcie. A chcąc pracować efektywniej i cieszyć się dobrą kondycją kręgosłupa? Można zaopatrzyć się w biurko do pracy na stojąco. Ale jak z niego korzystać, aby zapał szybko nie zgasł?
Ważna sprawa – nawyk
Każdy początkujący, który zaopatrzył się już w biurko z regulacją wysokości i z teorii wie, jakie może ono przynieść skutki, powinien zacząć od używania go zasadą „małych kroków”. Żadna, wprowadzona do życia nowość nie przychodzi łatwo, a nawet jeśli to szybko można się nią nią znudzić, a w tym wypadku celem jest wypracowanie stałych nawyków, podczas pracy.
Pierwsze kroki do wstania z krzesła
Chcąc zobaczyć rezultaty, wynikające z pracy przy biurku regulowanym warto wdrożyć w życie kilka, cennych zasad, szczególnie na początku:
– wiedząc o tym, że naturalną pozycją, która towarzyszyła pracy dotychczas jest siedzenie, warto ustawić sobie czasomierz przypominający o tym, żeby w ogóle wstać;
– biurko regulowane służy temu, aby w wyznaczonym momencie podnieść jego wysokość w sposób łatwy. Na początku warto korzystać z tego krótkotrwale, na przykład 15 minut na każdą godzinę pracy. W miarę „oswajania” się z nową sytuacją, czas ten można wydłużać;
– warto dbać o prawidłową postawę w trakcie stania. Sylwetka nie powinna być nadto wyprostowana, ale też nie należy się garbić. Przydatne okazują się podnóżki, na których naprzemiennie można stawiać stopy.