Amplituner stereo a kina domowego. Czym się różnią? Co wybrać?
Za pomocą amplitunera można podłączyć ze sobą telewizor, kino domowe, konsolę, odtwarzacz CD czy gramofon wraz z zestawem głośnikowym. Amplitunery dzielone są na dwie główne kategorie – stereo, czyli dwukanałowe, a także kina domowego, czyli wielokanałowe. Na co warto się zdecydować?
Amplituner stereo
Urządzenie jak amplituner stereo określane też jako dwukanałowe umożliwiają podłączenie do nich dwóch kanałów, czyli głośników. Wówczas działają one w systemie 2.0 albo ewentualnie 2.1, gdy dodatkowo można podłączyć do nich subwoofer, czyli głośnik niskotonowy.
Takie amplitunery najczęściej zasilają zestawy stere przeznaczone do słuchania muzyki z różnych źródeł. Zastosowanie dwóch głośników, zwłaszcza wysokiej jakości, pozwala wtedy na uzyskanie bardzo dobrego brzmienia dźwięku.
Przeznaczenie:
– odtwarzacze CD
– magnetofony
– gramofony
– telewizory
– radia
Amplituner kina domowego
Drugi wariant to amplituner kina domowego, który określany jest też jako wielokanałowy albo w skrócie jako AV. Od amplitunera stereo różni się on możliwością podłączenia do wielu kanałów – głośników.
Amplituner wielokanałowy może współpracować z kilkoma, a nawet kilkunastoma głośnikami. Najczęściej spotykany system głośnikowy to 5.1, w którym stosuje się dwa głośniki frontowe, jeden głośnik centralny, dwa głośniki po bokach oraz subwoofer. Spotykane są także amplitunery współpracujące z innymi systemami, na przykład 5.2, 7.1, 7.2, a nawet 9.2. Zastosowanie większej liczby głośników powoduje, że można uzyskać efekt dźwięku surround, czyli dźwięku przestrzennego.
Przeznaczenie:
– telewizory
– zestawy kina domowego
– konsole do gier
Na co zwrócić uwagę przy wyborze amplitunera?
W sklepach można znaleźć szeroką gamę różnych amplitunerów do wyboru, które mogą być dopasowane indywidualnie do ich przeznaczenia jako amplituner stereo lub kina domowego.
Przy poszukiwaniu odpowiedniego urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:
– liczba kanałów – powiązana z rodzajem urządzenia oraz liczbą współpracujących z nim głośników
– moc na kanał – przekłada się na głośność oraz jakość dźwięku urządzenia
– rodzaj radia – pasma analogowe, możliwość podłączenia radia internetowego
– złącza – stosowne do podłączenia urządzeń wejścia i wyjścia, amplituner należy dopasować pod kątem sprzętów, z jakimi ma współpracować
– łączność bezprzewodowa – amplituner może także pracować w systemie bezprzewodowym, na przykład przez Wi-Fi, Bluetooth, systemy typu Air Play od Apple czy DLNA